חוגים - סדנאות, קורסים, הפעלות, שיעורים, פעילויות אתגריות ועוד.

מידע למפרסמים חדשים
מאמרים וכתבות

מן הכבד אל הקלמאת: פנינה מתוק    01.03.17

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.


 

  שלח לחבר

שלח את המאמר ל -כל החוגים והפעילויות של פנינה מתוק

מן הכבד אל הקל / צ'י קונג והאביב

תנועת הצ'י קונג נשענת על התנועה במשתנה שבטבע

היסוד המתקיים הוא המשתנה היחסי.

וכשם שהטבע הוא המשתנה היחסי כך גם התנועה הפנימית המשפיעה על הקיום של האדם


ברפואת המזרח, מזוהה עונת האביב עם אלמנט העץ. צמיחה, פריצה ונביטה אנרגטית חזקה.

האביב מביא אתו התרגשות וציפייה להתחלה חדשה, מעגל חדש נפתח.

אנרגיית העץ פורצת קדימה, מלאה ביצירתיות, יוזמה והוצאה לפועל. השורשים, שאותם בנינו וחווינו בעונת החורף, נטועים עמוק באדמה, מאפשרים לצמרת להיות בתנועה חופשית בהתאם לרוחות ולתנאים המשתנים. החיבור בין שורשים לצמרת מאפשר חיים, גמישות והסתגלות לסביבה.

הטבע כולו באורגזמה של צבע, ריח ומיניות. הטבע מגלה את עצמו במלוא יופיו מעז, חסר גבולות, מתעתע, מבלבל עם הדרת הצבעוניות והריחות המשכרים.

רצון עז לקליטה ופתיחת חושים משכרת.

התנועה שבטבע, מלמדת את היכולת לפרוץ ולהביע, להניע את היצירתיות שבתוכנו במקום היצריות. כך גם מביעה את עצמה תנועתו של הכבד בגוף האדם. באביב מזג האוויר הולך ומתחמם. זוהי תקופה של נביטה, גדילה התחלת תנועה, התעוררות ופריחה. ומה קורה אצלנו בגוף?

האנרגיה מתנהגת בצורה דומה וזורמת מאזורים פנימיים יותר אל השכבות החיצוניות של הגוף. אנו חווים התחלות חדשות ואופטימיות וחשוב לשמור על ראש פתוח לקבל רעיונות חדשים ושינויים חדשים

על פי הראיה הסינית, תתבטא השפעת העונה בגופנו, בכבד, בכיס המרה, בגידים וברצועות, בראיה ובעיניים אחת התכונות המופלאות של הכבד היא יכולת ההתחדשות שלו.

זהו הזמן המתאים לניקוי הגוף. יש לתת את הדעת אל הכבד ולנקותו מכל פסולת ורעלים שהצטברו בו. הימים הינם חמים יותר ועל כן מאפשרים לצרוך תזונה קרירה יותר. בסגנון המזון החי. מזון חי הוא מזון קליל, מזין ומלא באנזימים ובוויטמינים שלא נהרסו בבישול או באפייה.

איך נוכל לחזק את צ'י הכבד?

איכלו מזונות עשירים בכלורופיל. הכלורופיל נמצא בעלים הירוקים, במיץ עשב חיטה באצות איכלו סלק וארטישוק הסלק והארטישוק מכילים חומרים שהם מחזקי כבד

המנעו מאלכוהול שמחליש מאד את הכבד ומהווה אויב מספר אחת לתפקודי כבד תקינים

שתו חליטות תה מצמח הגדילן המצוי או שן הארי, סרפד אלו צמחים נהדרים שנחשבים צמחים משקמי כבד

. הוסיפו מזון שעשיר באנזימים לתזונה נבטים או קטניות מונבטות האנזימים הם זרזי תהליכים בגוף ומפחיתים עומס משמעותי מהכבד ברגע שמקבלים את האנזימים מבחוץ הכבד לא צריך לייצר אותם ואז העומס קטן

הוסיפו בצל ושום לתפריט
שעשירים בגופרית שעוזרת לכבד לנקז את הרעלים החוצה

. תנו למערכות לנוח בלילה ולשקם את עצמן
המנעו מאכילה בשעות הלילה

. רגש של קנאה מחליש את הכבד....
החליפו את הקנאה בפרגון ובאהבה, הכבד יודה לכם על כך.

תפקידו של הכבד בגוף האדם

הכבד קשור למערכת העיכול ונמצא בחלק הימני העליון של הבטן, מתחת לסרעפת. מתחתיו מצוי כיס המרה וצינורות כיס המרה המחוברים לתריסריון. הוא נהנה ממחזור דם עצמאי ומקבל אספקת דם מאיברי העיכול של הקיבה, המעי הדק, המעי הגס והלבלב. הדם ממערכת העיכול זורם לתאי הכבד ושם נערך תהליך של סינון וטיהור הדם. אם התאים, שתפקידם לסנן את הדם, עמוסים ברעלים ובפסולת רבה מדי, תאי הניקוי יחלשו ויקשו על סינון הדם ונטרול רעלים. כשהכבד נמצא במצב של סטרס, הדבר התבטא במערכות רבות ובמיוחד ישפיע על ההיבט ההתנהגותי והביטויים הרגשיים.

הפתולוגיות של יסוד העץ והכבד

יסוד העץ מבטא את עצמו דרך הנוער העומד על הבריקדות שרוצה שיראו אותו מתוך רצון הישרדותי לקיום והביטוי האנושי. הנוער מעז, מתמרד ומוכן לפרק על מנת לבנות בדרך שלו, כמו כן שבוי ברצון היצירתי לשינוי, צמיחה וגדילה.

מצד אחד יכול להוות שר בטחון ואיש אסטרטגיה שרואה את כל הפרטים ומניע את חייליו לניצחון וליעדים שהוא מציב לעצמו, אך בפתולוגיה משאיר אחריו חללים. החוויה הרגשית יכולה להוביל לשיכרון הניצחון או לכעס ותסכול על הפסדים ותחושת כישלון חוזרת ונשנית

התנועה המרפאה

תנועת הצ'י קונג ביסודה להניע את מערכות הגוף נפש לאיזון חוזר. אין כאן רצון להרגיע או לחסום את הכעס והרצון לביטוי, אלא להניע את הצ'י בכוון שיאפשר למערכות להביע את עצמן בחיוניות ובזרימה. מכוון שתנועת הצ'י, היא מעגלית, רכה וזורמת, התחושה שבגוף תנוע להרמוניה וכך גם תקלט התחושה בכל חלקי גופנו, ומכאן תשפיע בעדינות על התנועה העצבית, ניהול המחשבה וזרימת הרגשות..

תרגילי הצ'י קונג יתמקדו בהזנה מבקרת לכבד וכיס המרה ובאמצעות מגוון התנועה נאפשר לכבד חוויה מטהרת, מזקקת ובעיקר מתקנת, העשויה להוות נקודת מפנה לשינוי התנהגותי. כמו כן דרך ניקוי הכבד, ניתן לשקם את תפקוד מערכת העיכול כולה.

מגוון התרגילים באביב, מתבסס על הליכת זן, תנועה קדימה ואחורה, מתיחות, תרגילי גמישות

באמצעות עבודת פיתול וסחיטה.

מכוון שיסוד העץ, מלמד אותנו, על תקשורת מגע עם הטבע, השענות תמיכה וצמיחה, הלמידה היא ללכת בביטחון מתוך גמישות שבהכרת האמת.

נתנסה בתרגילי מגע לוחמה בזוגות על מנת לרפא את האלימות ולהניע את הצ'י לחוויה של בטחון שבשינוי התמידי שבתוכנו

נגלה, את פניהן ההרסניות של תאוות בצע
ונסכים, לדון דין צדק.
ההנעה הרגשית היא ביטוי בטחון שבפוטנציאל שבתוכנו שרוצה להביע את עצמו בטבעיות ללא
מאבק באמצעות טיפוח התרגול, נכיר את ערכו של הלוחם. הערך, אינו טמון בתוקפנות כלפי אחרים
אלא בפיתוח המיומנות של בטחון, נאמנות ויושר
נלמד לקבל את הטבעיות של העץ, בראיית הלמידה כיצד הוא מזין את עצמו.
העץ משתמש במה שנקרה בדרכו. שולח שורשיו אל מעמקי האדמה
מקבל את מי הגשמים, שולח את ענפיו אל אור השמש וכך משפר ומעצים את כוחו
בטיפוח תרגול, בהתמדה ובנחישות, נקבל באופן טבעי
את זרימתו של הטאו שזורם דרכנו ומזין אותנו וכך לעולם לא נחסר.
הכותבת פנינה מתוק, מורה ומטפלת בצ'י קונג, תקשור, ריפוי ושיקום אנרגטי ולימודי מודעות.

www.nativhalev.hoogel.co.il
 1. מרגישה התחדשות

  פנינה יקרה, התחלתי לתרגל צ'י קונג טיפולי בהנחייתך. באתי אל התרגול כי התגלה שהכבד שלי נפוח ושומני. הגעתי אל הקליניקה שלך וצרפת עבורי ששה תרגילי צ'י קונג שאותם במשך חודש ימים תרגלתי בבביתי באופן קבוע ורצוף. על פי הנחיתך החזקתי בראשי את התמונה שאני בריאה והרופא מבשר לי זאת. אחרי מחצית שנה בתרגול רצוף , גם עם הקבוצה, הודיע לי הרופא את מה שרציתי. אני בריאה. את אמרת לי: טבעו של הגוף להבריא ועל הנפש להחליט. תודה מעומק ליבי.

  אווה גבאי     06.03.17

 2. אהבת התרגול

  Dear Penina, Taking Chi Kong classes with you is like taking a journey. For me it has to do with movement, relaxation, balancing energy, getting in touch with what’s going on in my body and mind. Your classes are always interesting. Something new is introduced each time which gives me the feeling that I am going down another path toward a more balanced life. I look forward to each class knowing that I’ll see the lovely people in the group and we will all participate together in enjoying the music, the movements and the helpful information you give us about how to work with our bodies toward keeping a healthy outlook. I especially like the way your classes are planned according to the seasons and the different energy needs of each season. This allows us to be more in tune with nature while performing the movements. If I miss a class, I often put on one of your CD’s and do Chi Kong at home. This way I can always benefit from your instruction. Thank you so much for all that you gi

  בלה רובין     07.03.17

 3. הרפיה וריפוי

  לפנינה ולכל המתאמנים. רציתי לספר לכם כיצד הצ'י קונג מסייע לפעילות נוספת -הפילאטיס. אני מתאמנת בפילאטיס כבר כשנה וכל שעור חווה כאבי כתפיים.. התחלתי לפני כחצי שנה לתרגל צ'י קונג- מרפא ומרפה. כאבי הכתפיים נעלמו וטווח התנועה גדל. אין ספק שהפעילות המשותפת, השיגה תוצאות כאלה. אני מאחלת לכולם חג שמח והמשך התחדשות אביב. רונית

  רונית     11.03.17

 4. מערכת חווה רכות

  מערכת חווה רכות בזרימה. הגעתי לשיעור צ'י קונג, כשגופי, כבד ומתוח ונפשי כמהה לרגיעה. חשבתי שלא אוכל להתנועע ולהפעיל את גופי. אך.... התנועה הרכה והזרימה בשיעור מלאו והניעו את גופי אחרת מן המוכר לי.... חוויתי, כיצד כל חלק מגופי מזמין את חלקיו העוטפים להרמוניה ולקלות מירבית. תחושה של התרחבות מלאה אותי. המתח התפוגג כמו לא היה. האיברים התמלאו בתחושה של זרימה ורעננות. ליבי התמלא...בשמחה. כשיצאתי מהשיעור, שעה יקרה של אימון, הרגשתי רגועה ונינוחה, כשקורי פז מחזירים אותי ברכות ליום מחייך ומבטיח. תודה לך מהדסה אושרי מנחת קבוצות סמינר לוינסקי

  הדסה     10.05.17

 5. בריאות משתפרת

  לפנינה מורתנו היקרה אנחנו תלמידות שלך בחוג צ'יקונג המתקיים באוניברסיטת תל אביב. השיעורים שלך מגוונים ויצירתיים, מלווים במוזיקה כיפית ומרגיעה. תנועות הצ'יקונג מפעילות את כל איברי הגוף בצורה הרמונית ורכה ואת תמיד מלווה אותם בהסברים מפורטים, המאפשרים הבנה ויכולת הכלה. התרגול איתך, לאורך זמן, שיפר את מצבנו הגופני, את גמישות גופנו וגמישות מחשבתנו ואת שיווי המשקל שלנו. לאחת מאיתנו התרגולים איתך שיפרו את מצב העיכול שלה. לאחרת הם שיפרו את יכולתה להניע בצורה חופשית יותר את הכתף. אחרי שיעורים איתך אנחנו מרגישות באותה עת, מלאות אנרגיה אך רגועות ושמחות. תודה נינט, רונית, ירדנה ובלה

  רונית פלדה     10.05.17

 6. אביב מחדש

  האביב הביא לי שנה שעברה את בשורת הצ'י קונג איתך. אכן כפי שהטבע מתפרץ בשלל של צבעים, הכנסת לחיי שפע של צבעוניות. עזבתי את המקצוע הקודם שלי, ונכנסתי אל הנתיב הטיפולי. סופגת ממך את הידע היצירתי שבך ונהנת מכל רגע בתרגול אכן אביב מחדש ומתחדש.

  בתיה שרי     05.06.17

 7. שינויים תמידיים ברוח טובה

  אני חייבת להגיד לך שקראתי את המאמר הנהדר שאת כתבת בנושא ; השפעת הצ"י קונג על חמשת מערכות הגוף ; השלד ,העצבים ,כלי הדם ,הנשימה והעיכול , אני רוצה להגיד לך כתלמידה שלך כבר שנים עם הקבוצה הקבועה שלנו, ואכן אחרי כל פעם שאני וחברות הקבוצה מתעמלות אתך אנחנו ממש מרגישות בסוף השעור , בריאות ,יציבות , רגועות ומאושרות , ושאכן הצ"י קונג אתך השפיע נהדר על כל מערכות הגוף של כולנו , וזה ממש מוכיח את כל מה שכתבת במאמר הנהדר ! פנינה , יקירתי ! הרבה תודה לך! כל טוב לך ! שלום ולהתראות באהבה רבה , שושי .

  שוש לודבינסקי     06.08.17

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.