מאמרים וכתבות

צ'י קונג כלי לשימור אנרגיה

מאת: פנינה מתוק    20.01.16
צ'י קונג הוא מונח מאחד לטכניקות התנועה המרפאה המבוססות על תנועה מחזורית של הצ'י.

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.


 

  שלח לחבר

שלח את המאמר ל -כל החוגים והפעילויות של פנינה מתוק

צ'י קונג כלי לשימור אנרגיה צ'י קונג הוא מונח מאחד לטכניקות התנועה המרפאה (ריפוי עצמי וריפוי הזולת) המבוססות על תנועה מחזורית של הצ'י. פרוש המונח הוא: צ'י – אנרגיית החיים. קונג– כוונה – הולכה- מיומנות. הצ'י קונג, משמש מאות שנים לטיפוח אנרגיית החיים, כלי למניעת מחלות, לריפוי מערכתי ושמירה על יציבות נפשית, כלי להשבחת התנועתיות והגמישות בגוף, מקור להתבוננות, למודעות ולהעצמה עצמית.


כלי למניעת מחלות כל ענפי הרפואה הסינית מכוונים לטיפול בצ'י. כל עוד הצ'י בריא וזורם בחופשיות – האדם בריא ומתפקד במלוא הפוטנציאל. כשהצ'י תקוע מתפתחות מחלות וכושר התפקוד יורד.

מתרגלי הצ'י קונג לומדים להניע ולטפח את הצ'י שבתוכם בכוחות עצמם, על מנת לגרום לזרימה משופרת של צ'י ודם לכל איברי הגוף ואל מערכות העצביות בגוף, ובכך להביא את הגוף למצב של בריאות אופטימאלית הרמונית וזורמת.

כלי לריפוי עצמי ושמירה על יציבות נפשית על פי הראיה הסינית והפילוסופיה של חמשת היסודות, היחסים בין הגוף הפנימי, לסביבה החיצונית חשובים ובעלי משקל רב לגבי יכולת החזרה לאיזון והזנה. הראיה הסינית תופסת את האדם כמכלול שלם בהתייחסות למערכות היחסים עם גופו וחלקיו ועם יחסיו עם הסביבה.
ההקשרים עם המקצוע שבחר בו, יחסי משפחה, יחסים זוגיים, מערכות יחסים עם הילדים, יצירת מערכות של חברות, זמן מנוחה ושינה, תחביבים ועוד. כמו כן השפעות של הרגלים אישיים – כגון תזונה, עודף עבודה, שתייה, עישון וסוגי אובססיות למיניהם.

כול אלה, משפיעים על תפקוד הרמוני של הגוף ועל הולכת הצ'י. המטרה בתרגול צ'י קונג לאפשר, תוך מודעות לאותם גורמים לייצב את המערכת הפיזית והנפשית שלב אחרי שלב, ולהביא את המערכות לתפקוד הרמוני, שלם ובזרימה.

עם כל וריציה של התנועה והחיבורים הזורמים ביניהם, מפגיש המתרגל את כל איברי הגוף למקום שקט פנימי ושלווה רוחנית ששומרת על צ'י החיים ומחזקת אותו.

"כשחלק נע, אין חלק שאינו נע כשחלק במצב שקט, אין חלק שאינו שקט כשמושכים בשערה אחת, כל הגוף נע".

בכתבה זו אתייחס לתרגילי צ'י קונג לחיזוק אנרגית הכליות שתפקידה בגוף האדם לשמור על אנרגית החיים ולנהל בזרימה את הצ'י.

הכליות נחשבות ונתפסות בעיניים הסיניות, לשר האוצר. הן מכילות בתוכן את אוצר האנרגיה, אנרגית החיים. תפקודן המאזן הוא ללמוד כדרך חיים לתעל את אנרגיית העשייה, מחשבות ורגשות לתועלת ההרפיה והזנה מתמדת. הכליות ובן זוגן שלפוחית השתן מתייחסות אל יסוד המים והדגשם בעונת החורף. לכן בתרגול צ'י קונג טיפולי, נתייחס במיוחד בעונת החורף, אל תרגילי זרימה ושימור אנרגיה, על מנת לחזק את הצ'י של הכליות ולתוצאה נוספת חשובה, לחיזוק המערכת החיסונית.


תרגילים מומלצים: -עמדו והניחו כפות רגליכם בקו מקביל, ברוחב האגן, כשהברכיים נינוחות וכנועות במעט.

-עטפו את חגורת המותניים עם הזרועות, יד ימין לפנים, שמאל מאחור עוטפת את הגב התחתון.

-הניעו את האגן והגוף העליון ימין ושמאל ובעקבותיהם את הזרועות, כך שתצרו טפיחות על אזור הכליות.

(אתם תמצאו תרגיל זה בסדרה תרגילי חימום) -צרו אגרוף בכפות ידיכם. עסו את אזור הגב התחתון מפנים כלפי חוץ. העיסוי יחמם את האזור וימנע כאבי גב תחתון והתקררות.

-הניחו את כפות ידיכם על אזור הכליות ועסו עם כריות האצבעות את המקום.


-התכופפו קלות והניחו את כפות ידיכם על הברכיים ועסו אותם בסיבובים מפנים לחוץ ומחוץ לפנים.

-התרוממו והניעו את הזרועות מן הצדדים כלפי מעלה, לכוון מרום הראש. הצמידו את כפות ידיכם זו אל זו, ואט, אט, התכופפו כלפי מטה, עד שידיכם יגעו ברצפה.

לו אט, אט מעלה עם הזרועות לפנים, עד ליציבה שלמה. - הניחו שוב את כפות ידיכם על הכליות והגב התחתון ונענעו בעוצמה וברכות את המקום.


חזרו על התרגילים בתשעה מחזורים, וכמובן לפי יכולתכם. חורף נעים ומחמם.

הכותבת פנינה מתוק מורה ומטפלת בצ'י קונג, מודעות הכרתית, רפואה סינית, דיקור וריפוי אנרגטי.

www.nativhalev.hoogel.co.il -

 1. תרגול הקיסר

  פנינה יקירתי, אינני יכולה להתאפק ואני חייבת לשתף אותך בהתרגשות שחשתי בצפייה בדיסק "הקיסר". רק היום התפניתי פנימית לצפות בו. החוויה שלי בהתבוננות ובחיבור אליך, כשאת בטבע מבצעת את ההסדרה, הייתה של מעשה תפילה או ריקוד מקודש. תבורכי יקירתי ותודה על ההשראה שאת מעטירה עלינו. שולחת לך חיבוק..

  אורית לוי     16.01.17

 2. תנועה והתפתחות

  פנינה יקרה, לפני מספר שבועות הגעתי לשיעור צ'י קונג סקרנית ומהוססת. לא ידעתי ולא הבנתי שיצאתי למסע קסום... משיעור לשיעור, מתרגיל לתרגיל, מתפתחת ההבנה... שכל שיעור הוא מתנה נפלאה לגוף ולנשמה!!! פנינה יקרה, את נעימה, סבלנית, אך אינך מותרת בחתירה לשלמות... מדייקת את התנועות ומדגישה את התובנות. אני מצפה בסקרנות ובהתמדה להמשך המסע... תודה רבה וחיבוק גדול רחל מנור

  רחל מנור     08.02.17

 3. הכליות שלי בחגיגה

  שנה אחרונה לא חשתי בטוב. רעידות, חולשת שרירים, חוסר תאבון. הייתי קוראת לזה "דיקי". נחשפתי לדיקור, והמדקר בדק ואבחן שיש לי חולשת צ'י הכליות. פנינה, אני מברכת על היום שהתחלתי את חגיגת תרגילי צ'י קונג. האנרגיה התחזקה ואני חשה בטוב. שמחה, נינוחה ומלאת מוטיבציה. תודה. כל מילה שלך אמת בלב. שמחה להמשיך ולתרגל.

  אורה צדוק     24.05.17

 4. טיפוח בתרגול

  פנינה יקרה שלום, חייבת לשתף אותך במשהו שקרה לי בשבוע שעבר. לא יודעת מה זה היה. באמצע הלילה קמתי עם הרגשה שכאילו כל הגוף תפוס לי. כאילו מישהו נתן לי אגרוף בכל הגוף שתיתי מים, לא עזר. אחר חצי שעה שישבתי בכורסה בסלון, נרגעתי קצת אבל ההרגשה לא עברה. התחלתי לעשות תרגילי צי קונג, בעיקר תפיחות על גבי הידיים השכמות כדי להניע את הצי' כי כבר לא ידעתי מה לעשות עם עצמי. זה עזר ואחר 10 דקות עבר כאילו לא היה. תודה לך. סמדר.

  סמדרג'     09.08.17

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.