מאמרים וכתבות

עונת הסתיו בתרגול צ'י קונג

מאת: פנינה מתוק    15.11.15
הסתיו מאפשר לווסת מחדש, לארגן מחדש, החוק שולט בטבע.

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.


 

  שלח לחבר

שלח את המאמר ל -כל החוגים והפעילויות של פנינה מתוק

הסתיו מאפשר לווסת מחדש, לארגן מחדש, החוק שולט בטבע.

היקום מתארגן מחדש לחריש וזריעה, והגוף מתארגן מחדש לשחרור והתכנסות מחדש.

הטבע משחרר את העלים היבשים, את הפירות המרקיבים, והנפש נעה לכיוון פנימה ומשילה בדרך השקפות ואמונות.

הכול נע כלפי מטה, אל האדמה.

הביטוי של עונת הסתיו בתרגול צ'י קונג – ביסוד המתכת.

תנועת המתכת היא דימוי לריאות האדם. יסוד המתכת משתקף בגוף האדם באיברים: ריאות, מעי הגס ועור (הריאה השלישית). הריאות מתוארות כשר החוץ בגוף האדם. הם שולטים על האנרגיה ומעגל זרימת האנרגיה שמאפשר את יכולת הביטוי עם החיצוני. קשר פנים וחוץ, מגע עם הסביבה ותחושת הפרידה. בטבע יש שלכת ואנחנו מצווים להשליך את כל השייך לשנה הקודמת. בטבע יש תנועה שמשקפת סיום תהליכים — צמחים נובלים, בעלי חיים מתחילים להסתתר. זהו תהליך שימור. בעונה זו, צריך לשמר את הגוף ע"י יבוש האיברים הלחים בגוף וזהו תפקידם של הריאות. יסוד המתכת קשור לגבולות להפרדה ולפרידה. תנועת הנשימה מאפשרת שליטה על פיזור והורדת צ'י כלפי מטה. המעי הגס אחראי על המערכת החיסונית, ומאפשר את ההפרדה האחרונה בין העכור (צואה), לבין נוזלים שיספגו חזרה. במימד הנפשי עלינו לקבל בסתיו את האפשרות שמשהו נגמר ומשהו מתחיל. לכן יש צורך בארגון מחדש. הפעולה שמתבקשת היא זריעה על מנת לקצור בקיץ הבא. לכן צריך את יסוד המתכת, כי האיכות שלה לנתח ולהפריד. כך מגיעים להישגיות. אם נטפח אינטימיות בתוכנו, הפרידה תהייה רכה. באמצעות תרגול צ'י קונג, נטפח זרימה טבעית ונוכל להיפרד ממה שיש. נאפשר לדברים להשתחרר ללא החזקה מיותרת ומאמץ.

מהם המאפיינים של טיפוס מתכת על פי הראיה הסינית?

טיפוס מתכת מתבטא בפריצת גבולות או סגירות ומחסומים, כפייתיות, סדר כפייתי, אובססיות והתמכרות. הוא קשור אל ההיגיון והביצוע. הלמידה של טיפוסי מתכת היא לפצות על הגיון, על שליטה עצמית וקפדנות ולהכיר בתוכם תשוקה ופעולה בלתי אמצעית. כוחה של מתכת נע מתוך היכולת לעצב ולזקק. ומתוך כך מובילה לשינוי והתמרה. טיפוס מתכת יכול לפתח בעיות עצירות או שלשול ורגישות יתרה באזור הבטן. בעיות עצירות מאופיינות דרך תנועת נפש כמו: איחור תמידי או דיוק בהפרזה...(שליטה בהעמדת זמנים), אגירה ואיסוף ללא גבול של חפצים, ידע, רגשות. חוסר ארגון וסדר. לעומת זאת שלשול מלמד על שחרור ללא בקרה. לדוגמא – אי יכולת לשמור ולהכיל דברי תקשורת חברית, כל מה ששומע יוצא החוצה, אין שום רגש וחשיבות לחומר, כסף, רגשות. לא מסוגל לעכל ולעבד את חומרי תזונה ואת תהליכי החיים. מכניס בקלות ומוציא בקלות ללא שיפוט פנימי בין טפל ועיקר. הטפל והעיקר בערבוב, וזה מתבטא גם בחוסר יכולת לשפוט את הדברים באמצעות הגיון בריא.

הנשימה כלי מחזק ומזכך.

התהליך נלמד באמצעות הנשימה. יין ויאנג שמתארים תנועה של תלות הדדית. אין יאנג בלי יין ואין יין בלי יאנג. שאיפה מתארת מצב תנועתי של יין (חושך- פנימי) והנשיפה מוליכה את היאנג (אור-חיצוני) אל היין. תנועה שמבטאת יחסיות בשחרור התנגדויות. הנשימה (אנרגיה), מאפשרת שינוי צורה ושינוי אנרגיה. על מנת שמצד אחד, נוכל להזין, לשמר, לאסוף ולהשלים (תנועת יין), ומצד שני לפעול, להניע, לזרז ולפזר (תנועת יאנג). תהליך הנשימה מאפשר חיזוק החיוניות והעצמת האנרגיה.

הצ'י הינו תנועת החיים, הדינמיות שלהם ותשוקתם. הנשימה היא מקור לכל תנועה, מנוע וקצב של כל תפקוד. מייצג כל מה שמשתנה ואיננו יציב ובסתיו נתייחס לתנועה עולה ויורד- מעלה מטה. ויסות קצב הנשימה קשור לכמות הנוזלים בגוף. עודף נוזלים מונע זרימה וחוסר נוזלים מאט את הקצב. האנרגיה שקשורה לריאות ,(po), מסמלת תהליכים המתרחשים בתקופת החיים העובריים והקשר עם האם.

תזונה לעונת הסתיו (המלצות בלבד) הסינים טוענים שבריאות העור מתחילה מניקיון פנימי ולכן חייבים לשתות כמות אופטימאלית של מים ולהקפיד על יציאות תקינות יומיומיות בזמן מדויק –תפקוד יעיל של המעי גס. באכילה יש להפחית את השימוש בטעם חריף ולהגדיל את הטעם החמוץ. המטרה היא חיזוק צ'י הכבד וכיס המרה. חיזוק הנשימה מאפשר, שמירה על לחות מאוזנת בריאות. כמו כן, מומלץ לאכול סומסום כדי ללחח את יובש הסתיו ורצוי, לא לשתות משקאות קרים. לניקוי העור אפשר לשתות חליטות צמחים כמו: שן הארי, גדילן מצוי ותה ירוק (שילוב זה טוב לניקוי הכבד). כדאי לצרוך מזונות מחזקי יין. אנרגיה מקררת, מזינה, מלחלחת ואחראית על נוזלי הגוף החיוניים ואחראית על הזנת העור. כגון: זרעי פשתן, שומשום שחור, סרדינים, נבט חיטה, שעורה, גריסי פנינה ואצות ים. רצוי לתרגל צ'י נשימה. נשימה ותרגילים פסיכו פיסיים (צ'י קונג). בעבודה עם צ'י רצוי להימנע מתרגילי הזעה.

תרגיל צ'י קונג -- הנשימה אתן כאן תרגיל נשימה קל ופשוט. מטרת התרגיל מיקוד והתמקדות עם הצ'י. תרגילי התמקדות מחזקים את צ'י הריאות ומעוררים את שמחת הלב. הייה במקום נעים.. .הרפה את גופך... מקד את תשומת ליבך אל הנחיריים. חוש את זרימת הנשימה הטבעית שלך. הרגש את האוויר הצונן שחודר דרך הנחיריים, הרגש את האוויר החם שיוצא דרך הנחיריים. ראה בעיני רוחך, את הנשימה כנחלים ופלגים שזורמים בכל גופך. מלמעלה כלפי מטה ומקיפים את כל איברי גופך. חוש עם הנשימות, כיצד הנך משחרר אנרגיה של עצב ותחושת בדידות, ומתמלא בתחושת אחדות. תן לעצמך את הזמן המתאים לך להתבוננות. יום מבורך.

הכותבת

פנינה מתוק

מורת דרך למודעות תנועתית, צ'י קונג ורפואה סינית

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.