מאמרים וכתבות

קשרים מסובכים

מאת: שולה קסם שירן    28.07.14
שולה קסם שירן, יועצת, מנחה לזוגיות ולתקשורת בינאישית

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.


 

  שלח לחבר

שלח את המאמר ל -
יעל, בחורה נאה ומשכילה בת 35, משתוקקת מזה זמן רב למצוא בן זוג שאיתו תוכל לבנות מערכת זוגית ולקיים משפחה. למטרה זו העתיקה את מגוריה מבית הוריה בפריפריה לעיר הגדולה, שכרה שם דירה, מצאה עבודה שמאפשרת לה להתקיים בכבוד ויצרה לה חיי חברה עם בחורות רווקות באזור מגוריה. יחד איתן יצאה למקומות בילוי, פאבים, בתי קפה ועוד שם הכירה את "המועמדים" להשגת המטרה שלה, אלא שכל קשר נמשך תקופה קצרה והתגלה כקשר מסובך ומורכב. חלק מהקשרים הסתיימו כאשר הבהירה לבן הזוג שלה שהיא מעוניינת בקשר רציני כדי להקים משפחה. אלא שאז, תמיד, הייתה נסיגה של בן הזוג שטען שהוא עדיין לא מוכן ולא חושב בכיוון. הפרידות הללו גרמו לה סבל ועוגמת נפש ותמיד כשהקשר הסתיים נשארה שם צלקת. וכך הצטברו הצלקות וגרעו ממנוחתה בלילות כשהיא שואלת את עצמה – למה זה קורה לי.


יעל הגיעה לעולם התל אביבי כשהיא מלווה בחוסר בטחון עקב הרקע המשפחתי שלה, ומכאן הצורך למצוא מישהו שיהווה משענת ויוכל להעצים את הביטחון העצמי שלה. היא לא הייתה מודעת למראה הנשי שלה, להשכלה שלה ולתכונות החיוביות האחרות. ענן חוסר הביטחון ליווה אותה, ולימים התווסף אליו, במיוחד עם כל כישלון בקשר, גם ענן עבה של חשדנות ותסכול.


עם הזמן החלה יעל לקבל הזמנות לחתונה של חלק מחברותיה, והסבל והקינאה בערו בה. הנה, יש מי שמצליחה למצוא קשר, מה יהיה אתי, ומתי?


ואכן הגיע היום שבו הכירה יעל גבר איכותי בשם איתן, שמתאים לה ולהשכלתה, מה שקוראים "גבר החלומות". הייתה ביניהם תקשורת טובה והשניים החלו להיפגש באופן קבוע ולהפתעתה, הפעם היה הוא זה שציין שהוא מאוד בשל להקמת משפחה ושהוא מעוניין בקשר רציני. יעל הייתה אמורה להיות מאושרת אבל, למרות הרגשות שהתפתחו שם באופן חיובי, האושר היה רחוק ממנה, ואת מקומו תפסו הפחדים, ההססנות והחשדנות.


כשהגיעה לייעוץ טענה שכל אלה נובעים כמשקעים מהקשרים הקודמים שלה אותם היא נושאת עימה והם מלווים אותה. עם הזמן, אמרה יעל, נוצר אצלה "חוסר אמון" באף גבר. וייתכן שגם הגבר הזה בסך הכול רוצה את גופה ולאחר שישיג את מבוקשו ייעלם מחייה. ולכן, אמרה, היא לא מעודדת אותו בתחום הזה ולדבריה אף "שמה לו גבולות" מהמקום של הצורך להתגונן ולהיות בשליטה. יעל הגיעה לפגישות מתוחה ודרוכה כתוצאה "מהצורך לשמור על עצמה" מפני כישלונות נוספים, וליועצת היה ברור שבאופן כזה לא ניתן לטפח קשר שנראה כקשר מבטיח ומתאים. ברור היה כי סיבלה מהקשרים המסובכים והמורכבים והרגלה לסבל ולתיסכול, עומד פה כמכשול לבניית הקשר שלו היא מייחלת. במקום לפתח את הקשר בשמחה, למרות שמצאה קשר עם גבר שכל אחת מצפה לשכמותו איבדה את הצפון ולא האמינה שהקשר יכול להימשך. ברור שגישה כזאת מהווה סכנה לכישלון אמיתי. כשהוא התייחס אליה כמו ג'נטלמן לא הבינה מה עומד מאחורי זה תחת לקבל את זה ולכבד אותו על כך, עלו חשדות וחששות ממקום של "זה לא קרה לי עד היום ואולי זה לא מגיע לי".


תחת לקבל החלטה – "הבחור הזה מתאים לי ואני הולכת לעבוד על הקשר הזה כדי שיצלח, לתרום את חלקי ולהגיע לדייטים חיובית ושמחה", שקעה בפחדים וחוסר אמון שמתבטאים בשפת הגוף שלה והייתה עסוקה במחשבות שליליות וחוסר אמונה שיצא משהו מהקשר הזה.


כשהיחסים הגיעו לקטע הגופני, למרות המשיכה שחשה כלפיו הציפה את עצמה בפחדים שכנראה זה מה שהוא מצפה מהקשר שלו איתה ושאחרי הסקס הוא ייעלם מחייה. הנה הופיע סוף סוף הגבר הנכון, אבל אז, במקום לשמוח ולטפח, היא נשארת שם, במקום של השיברונות לב והצער. ממקום כזה לא ניתן להבטיח מערכת יחסים ולבנות אותה כראוי.


התפקיד שלי כיועצת היה ללמד את יעל להסיר מעליה את "שק הזיכרונות הכואבים" שהיא נושאת איתה, להעלות את הביטחון העצמי שלה ולהביא אותה למקום שבו היא יודעת מה היא שווה, ללמד אותה לשמוח בקשר הזה וגם לשמח, ולגרום לה להבנות שפחדים הם מכשלה אמיתית בדרך לאושר.


לאחר מספר מפגשים הקשר של יעל ואיתן עלה על פסים חיוביים, בימים אלה הם מתכננים טיול משותף לאירופה ולאחר שובם מפגש עם ההורים.


שולה קסם שירן

יועצת מוסמכת ומאמנת אישית לזוגיות

ומומחית למערכות יחסים


מאמרים נוספים ניתן למצוא ב-shula – מאמרים באינטרנט

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.