מאמרים וכתבות

תחושת המשפחתיות בארגון

מאת: אלי הררי    18.12.12
סקירה על יצירת אווירה נעימה המובילה לתוצאות טובות יותר, במקום העבודה.

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.


 

  שלח לחבר

שלח את המאמר ל -
אלמנט המשפחה הארגונית הוא בעל חשיבות קריטית להצלחת החברה לטווח ארוך!
המאפיין העיקרי במשפחה בריאה הוא הרגשת שייכות והביטחון שהמארג המשפחתי מקנה. תמיכה, חום אנושי ושיתוף העובדים בהבנת התמונה הגדולה של מהלכי החברה והסיבות להם, מה שנשמע פשוט לכאורה. מניסיוני הבין לאומי הרב בעבודה עם חברות מובילות בארה"ב ובאירופה, שם יש שימוש נרחב במלה משפחה במסגרת הארגונית, אני יכול לציין בוודאות שנושא זה לוקה בחסר בצורה בולטת ומוביל לבעיות של מורל, פרודוקטיביות ואי יכולת לשמור על כח עבודה.

אספר על מקרה שקרה לי באחת החברות, לשם הוזמנתי לפתור קונפליקט פנימי שהעיב על המורל החברתי- הקונפליקט הוסבר לי כמשהו מסובך ומתמשך שיקח הרבה זמן לפתור. ובכן, לאחר סדרת ראיונות עם פעילי החברה הצטיירה תמונת מצב ברורה לחלוטין, המנכ"ל התייחס לעובדים בצורה מזלזלת שנתנה להם תחושה שהם אינם מוערכים. הדבר הוביל לתגובות שרשרת של מחלוקות פנימיות של אגו ושליטה ובלבל את כל המערכת. למזלה של החברה המנכ"ל היה פתוח לשינוי ואלי אישית, וכתוצאה ממנטורינג אישי איתי שינה את יחסו ו... לא היה אדם נדהם ממנו לראות את התוצאות המהירות והחיוביות שקרו. מקרים כאלה חזרו עשרות פעמים, לא עם אותה תוצאה לצערי, מאחר ובמספר מקרים האגו האישי היה חזק יותר מטובת החברה.

בעולם העסקי הצורך המובן בהישגים מהירים בטווח קצר מוביל בהרבה מקרים לתוצאות הפוכות בטווח ארוך, במידה וצורך זה לא מתמתן בחיזוק ותמיכה באלמנט האנושי. בצורה ברורה הדבר מוביל לירידה משמעותית במורל ובפריון עבודה, במקרה הטוב ובמקרה היותר קיצוני לדעיכה סיסטמטית של החברה. רמת הסטרס של העובד ברמה הרגשית, במידה ולא תילקח בחשבון, תפגע בהצלחת החברה בצורה חד משמעית.

בעולם שבו יש הרבה יותר בני אדם ממקומות עבודה אנשים יהיו מוכנים לסבול בשקט ממניעי פחד, זה לא משנה את העובדה שלאורך זמן המורל והספק העבודה יפגעו ויגרמו לעובדים הטובים לעזוב. לכן מאד חיוני למנהלים להעמיד הישגיות לטווח קצר מול ההשפעות לטווח ארוך על העובד. ולהבין שהמחיר לטווח ארוך יקר לעין ערוך מרווחים בטווח קצר. החשיבה לטווח ארוך חייבת להוביל בכל מהלך של קבלת החלטות, כאשר הטווח הקצר הוא פועל יוצא ולא המוביל. זה אומר, שחיוני שהיד תהיה על הדופק ושהעובדים יקבלו יחס חם ומבין והחשוב מכל, שיהיו שותפים לאסטרטגיה של החברה.

מספר טיפים שיכולים לתת תחושה של משפחתיות:
1. מדיניות הדלת הפתוחה שמאפשרת לעובד גישה להנהלה הבכירה
2. מעגלי הקשבה והתייעלות שבועיים המאפשרות לעובדים להיות חלק ברב שיח של החברה
3. סיעור מוחות המשתף את כל דרגי החברה בתהליך קבלת החלטות
4. עריכת אמנה חברתית המשקפת ערכים מוסכמים
5. פסק זמן יומי לפעילות גופנית התורמת לאוירה, יצירתיות ופרודוקטיביות

יישום פרקטיקות אלה מצליח לאורך זמן במיוחד אם כל עובדי החברה שותפים לאמון החברה ולקונטקסט הרחב של הסיבות למהלכים אלה. חשיבה זו, במרבית המקרים, לא זוכה לתשומת לב ראויה וחשיבותה הקריטית לא תמיד מובנת ואף בהרבה מקרים מבוטלת לחלוטין. בעולם תחרותי ודורשני, בניית מארג משפחתי היא אסטרטגיה חיונית שניתן ליישמה בקלות. יישום דרכי התנהלות שאולי נחשבות מחוץ לקופסה, אך דורשות שינוי בדפוסי חשיבה, לחשיבה מאוזנת. כאשר הרוך האנושי מאזן את הדרישות העסקיות הנוקשות, וביחד מאפשרים אוירה הנותנת דרור ליכולות החבויות של העובדים...ויש המון כאלה שעוד לא באו לידי ביטוי.

אלי הררי - The Thinking Coach
מומחה להתנהלות אסטרטגית ומנטורינג להנהלות בנושא מנהיגות.

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.