חוגים - סדנאות, קורסים, הפעלות, שיעורים, פעילויות אתגריות ועוד.

מידע למפרסמים חדשים
מאמרים וכתבות

איך להקים אולפן ביתימאת: זהר פז    18.12.11

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.


 

  שלח לחבר

שלח את המאמר ל -
בעבר, כדי להקליט מוזיקה היה צריך לשכור אולפן(יקר!),להביא נגנים (יקר!) ולבזבז הרבה שעות (יקרות!) של עבודה בחדר חזרות ובאולפן.
היום הדברים השתנו. כמעט כל אחד יכול לבנות לעצמו אולפן ביתי שבו יקליט את יצירותיו, יתעד את עבודתו ויהיה יצירתי ומקורי, ולהיות בבית גם יוצר,גם טכנאי וגם מפיק מוזיקלי.
אז כתבנו שיר ועכשיו אנחנו רוצים להקליט אותו. מה צריך?
ציוד
קודם כל נחליט מה המטרה שלנו. אם המטרה היא להקליט בבית בכיף, להתנסות, ללמוד וליצור בהנאה כדי להשמיע לחבר'ה- נסתפק בציוד בסיסי ולא יקר מדי. אבל יש להיזהר מציוד פשוט וזול מדי!
אם המטרה היא להוציא סאונד ברמה גבוהה ולהשתמש בהקלטות לצרכים מקצועיים- כדאי להשקיע קצת יותר בציוד טוב ולהתייעץ עם מומחי אקוסטיקה כדי לקבל תוצאה טובה ואיכותית. אין ספק שיש הבדל משמעותי בין מחיר של מכשיר פשוט ומכשיר משוכלל, אבל יש הבדל גדול בין למבורגיני לבין סוס ועגלה, לא?
אולם, חשוב להדגיש שציוד טוב לא מבטיח תוצאות טובות אם אין לכם ידע וניסיון. אותו בחור שרוכב על סוס ועגלה- אם לא נהג מעולם במכונית, עדיף שיתחיל עם סובארו ולא יקנה מיד מכונית מירוץ.
הציוד הבסיסי:
מחשב- יחסית חזק, אנחנו לא רוצים שיקרוס בזמן ההקלטה!
כרטיס קול- לפחות 2 in 2 out. אם אתם לא מקליטים יותר משני נגנים בו זמנית, אין צורך ביותר משתי כניסות. כניסות XLR מיועדות למיקרופון, כניסות Line In לכבל PL. כניסות RCA (אדום- לבן) הן באיכות נמוכה ולא מומלץ להקליט דרכן כלל.
רוב כרטיסי הקול היום הם חיצוניים וכוללים פרה אמפ (קדם מגבר) מובנה, שליטה על ווליום, אוזניות ועוד. יש לשים לב שיהיה בכרטיס כפתור פאנטום 48V.
הכרטיס יכול להיות פנימי (PCI) או חיצוני (USB או Firewire). בכרטיס קול שבו אין פרה אמפ צריך בנוסף גם פרה אמפ או מיקסר.
מקלדת שליטה- אם אתם קלידנים וגם אם לא, מקלדת שליטה היא הדרך הנוחה ביותר להקליט מוזיקה, לתכנת תופים וליצור סאונדים. אם המקלדת שלכם מתחברת באמצעות כבל MIDI- חשוב שתהיה כניסת מידי בכרטיס הקול. אם המקלדת מתחברת באמצעות USB אין צורך בכניסת מידי בכרטיס הקול.
מיקרופון- דינמי או קונדנסר. מיק' דינמי מיועד להקלטות ממרחק קצר וטווח הקליטה שלו קטן (לא יקלוט את הסביבה). מיק' קונדנסר הוא בעל טווח קליטה יותר גדול וכתוצאה מזה גם טווח התדרים שלו יותר רחב ולכן משקף תמונה מעט יותר מציאותית. קונדנסר זקוק למתח נוסף של V48 ולכן יש לוודא שבכרטיס הקול יש כפתור פאנטום.
מוניטורים/ רמקולים- רצוי שיהיו איכותיים ונאמנים למקור. אנו רוצים לשמוע את מה שהקלטנו- לטוב ולרע. אם יש רעשים וזיופים, כדאי שנדע זאת ולא נשתמש ברמקולים שגורמים לצליל להישמע טוב יותר! רמקולים של מערכת סטריאו או מחשב בד"כ לא משקפים את המציאות ולא מומלץ להשתמש בהם, אלא אם אין ברירה.

תוכנות הקלטה- סדר בדברים
יש היום כמה תוכנות פופולריות שבהן משתמשים באולפני ההקלטה המקצועיים וגם הביתיים. הכינוי המקצועי לתוכנות אלו הוא DAW- ר"ת של Digital Audio Workstation, כלומר- תחנת עבודת אודיו דיגיטלית.
בין ה DAW הנפוצות נמצאות Protools, Cubase, Logic ועוד.
כולן בסופו של דבר עושות את אותה העבודה! בכולן ניתן להקליט, לערוך, לחתוך, להדביק, למקסס וכו'. טכנאים ומפיקים מוזיקליים נוטים לשמור אמונים לתוכנה מסוימת,אך בסופו של דבר כולן עובדות על אותה טכנולוגיה,ומייצרות את אותו קובץ אודיו.ההבדלים הם במראה, במנוע ובתפריט, אבל לשינויים אלה קל להתרגל.
מה שה DAWעושות (עם כרטיס הקול) הוא המרת אות אנלוגי לדיגיטלי ובחזרה.
שתי הדרכים לייצר מוזיקה וסאונדים:
אודיו- אות חשמלי אנלוגי שהופך לדיגיטלי. מוקלט באמצעות מיק' או PL.
מידי- אות דיגיטלי המשודר דרך כבל מידי או USB. מקלדת המידי (שליטה), או כל כלי אחר מבוסס מידי(מידי טריגר, פיקאפ מידי, תופים אלקטרונים) אינה מייצרת מוזיקה או סאונד כלשהו!היא פועלת כמו מקלדת האותיות והמספרים. אין לה מוח ואין לה כוח. המקלדת משדרת אותות בינאריים אל המחשב, והתוכנה מפענחת אותם כגובה צליל, עוצמה,משך ועוד.
בתוכנה עצמה נבחר את הסאונד שישמע- פסנתר, מיתרים, חצוצרה, תופים ואין סוף צלילים וקומבינציות.
אחרי שהשיר הוקלט, אם ברמת סקיצה או סינגל,השלב הבא הוא מיקס ומאסטרינג: ארגון ווליום, EQ,אפקטים ופינישים אחרונים.
אם בחרנו בסקיצה ביתית, נוכל להשתמש בכלים מצוינים למיקס ומאסטרינג שכלולים בתוכנה.
אם אנו מעונינים לעשות בהקלטה שימוש מקצועי ומסחרי,מומלץ להשתמש בשרותיהם של טכנאי מיקס ומאסטרינג שזוהי המומחיות שלהם, והם יתנו את הטאצ' הסופי.
אז קדימה- נגנים, מלחינים, טכנאים, מפיקים מוזיקליים-עוד לא התחלתם להקליט?בהצלחה!https://www.hoogel.co.il/Content/CustomerAdvertisement.aspx?CustomerId=8927

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.