חוגים - סדנאות, קורסים, הפעלות, שיעורים, פעילויות אתגריות ועוד.

מידע למפרסמים חדשים
מאמרים וכתבות

הגנה עצמית מול תופעות של אלימותמאת: יוסי שמואלי    07.06.12

השעה 24:00, מרכז העיר ירושלים. רחוב ריק מאדם. יעל קרן מירושלים בת 16 עולה לאוטובוס האחרון לשכונת רמות אלון. באוטובוס מציקים לה בני נוער. כשירדה מהאוטובוס אחד מהם ניסה לגעת בה. באותו רגע, מבלי להסס, נתנה לו מכת מרפק למפתח הלב, מה שגרם לו להתמוטט במקום וליפול ארצה. כשחבריו ניגשו לעזור לו, יעל המשיכה בדרכה הביתה.
לילך ברנשטיין, בת מושב באר טוביה, טסה לחו"ל עם חברתה לחופשה קצרה. במטוס שוחחו עם ישראלים שנראו להן נחמדים. תוך כדי שיחה הבחורים קלטו את שם המלון בו היא וחברתה שהו. באמצע הלילה הבחורים הגיעו וביקשו להיכנס לחדרן. כשסירבו לפתוח, הקישו בחוזקה ואף ניסו לפרוץ את הדלת. באותו רגע הבינה לילך שהיא וחברתה בבעיה. לילך קמה מהמיטה פתחה את הדלת ונתנה בעיטה ישירה לאשכיו של הבחור. הוא התקפל בכאב, מה שגרם לחבריו לנוס מיד מהמקום.
בעת טיול בפרו, שודד מקומי חטף לעינת אמיתי מתל אביב את הארנק עם הכסף והדרכון. עינת לא ויתרה, השאירה את חברתה מאחור ורצה במהירות אחריו בניסיון להחזיר לידיה את אשר נלקח ממנה. השודד נבהל וזרק את שלקח.

יעל, לילך ועינת, הן רק שלוש מבוגרות החוג לקרב מגע והגנה עצמית של "דורון", בית ספר הקיים מאז 1989. שלושתן בוגרות קורס מדריכי קרב מגע והגנה עצמית מטעם האיגוד הבינלאומי לקרב מגע.
הן החלו ללמוד כשהיו ילדות בבית ספר יסודי והיום שלושתן בשנות העשרים לחייהן, ויעל אף נשואה ואם לילדה.
הביטחון העצמי שהבנות הפגינו בעת היתקלותן עם תוקפים, אפשר להן להשתמש בתרגילים שלמדו והוא זה שהציל כל אחת מהן, והוא זה שחסר להרבה בנות ובנים שלא לומדים להגן על עצמם.
גם ע', בהיותה בכיתה ז', השתתפה בשיעור חד פעמי להגנה עצמית במסגרת שבוע בריאות בבית הספר המקיף "צפית" שבקיבוץ כפר מנחם, הצליחה להבריח שודד שנכנס לביתה יום לאחר שיעור זה. לדבריה, התרגילים שלמדה נתנו לה ביטחון להעז לתקוף אותו.
כל אחד חייב לדעת, כל אחד יכול ללמוד!
בימים טרופים אלו, כשהאלימות גואה ומתפשטת במקומות רבים בארץ, ברחוב, בבתי הספר, במועדונים ואפילו במקום הכי בטוח, בביתנו, שאמור להיות מבצרנו, אנחנו האזרחים לא יודעים כיצד להתנהג והפחד חודר לתוכנו ומבלי להרגיש אנחנו מעבירים אותו גם לילדינו.
אנו עדים ללא מעט סיבות להידרדרות ביטחוננו האישי וביטחון ילדינו. ריבוי הפליטים מחוסרי המעש ברחובות, השימוש בסמים ושתיית האלכוהול ללא גבולות גורמים לאיבוד השפיות ולפגיעה בחיי אדם. אנשים מתנהגים בצורה מחפירה וחייתית עד כדי כך שמקרי האונס והדקירות בסכין הפכו לאחרונה לשגרה יום יומית.
ההורים הדואגים לילדיהם ולא מוצאים שלווה בשנתם, מבקשים ודואגים שהילדים יצאו מביתם רק בליווי אדם נוסף. אולם, אם האנשים שנתקלים באלימות אינם יודעים להגן על עצמם, לא יעזור כל מלווה. בשל כך, חשוב מאוד ללמוד, להתאמן ולרכוש יכולת בהגנה עצמית.
סדנאות וקורסים בהגנה עצמית חשובים במיוחד לנשים ולנערות שעלולות להוות מטרות "קלות" יותר להטרדות ולתקיפות.
בסדנא כזו מושם דגש על הערכת סיכונים, טכניקות התקפה, לימוד התגוננות מפני מכות יד או מקל, השתחררות מחניקות וחביקות, התגוננות מפני איום וניסיון דקירה בסכין, התגוננות ותקיפה בעת שכיבה על הקרקע או בעת ישיבה ועוד. כל זאת לשם הכנתן המנטאלית להתמודדותן במצבי לחץ ופחד והעלאת הביטחון העצמי שלהן והאמונה ביכולתן להגן על עצמן.

הכותב, יוסי שמואלי, חגורה שחורה, מומחה 4, מנהל "דורון", בי"ס לקרב מגע והגנה עצמית, בחסות האיגוד הבינלאומי לקרב מגע והגנה עצמית.

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.


 

  הוספת תגובה חדשה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של חוגל
לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.


 

  שלח לחבר

שלח את המאמר ל -כל החוגים והפעילויות של יוסי שמואל..